Tel.: +420 775 249 670

 

Uvítáme všechny, kteří by chtěli street dance zkusit, poznat nové tváře a nasbírat nové zkušenosti. Stačí si vzít pohodlné oblečení (tepláky, legíny, tričko, tílko,…), boty do sálu a pití a přijít na naši lekci. Budeme se na vás těšit.

Co je to street dance?

_WED4842Hip Hopová kultura vznikala na počátku sedmdesátých let 20. století v USA. První zmínky o této kultuře se připisují Bronxu, který byl a zřejmě dosud je jednou z nejobávanějších čtvrtí a sídlem četných černošských gangů. Další Hip Hopovou základnou bylo pak Los Angeles. Počátky Hip Hopu byly podmíněny v té době začínajícím hudebním směrem, který svými rytmy oslovil mnoho mladých, zejména černých lidí, a tím byl breakbeat.
Tento směr začal prostupovat pouličními gangy, které se mezi sebou často dost tvrdě bily o svá postavení, a nebylo vyjímkou, že se občas objevilo i pár mrtvých. Časem si však dost gangů začalo uvědomovat, že skrze různé kluby, ve kterých se hrála právě breakbeatová muzika mohou svého postavení dosáhnout také – kdo ovládne taneční parket, vítězí.
Hip Hop dance se vyznačuje zejména svojí originalitou. Neexistují zde žádné předepsané prvky nebo vazby, zkrátka každý může tančit Hip Hop tak, jak ho cítí. I tak má ale svoje zákonitosti. Je mnoho různých Hip Hopových tanečních stylů, z nichž se každý vyznačuje něčím jiným. Základními směry jsou Old School (stará škola) a New School (nová škola).

Jaké styly street dance se u nás učí?

Old School

Tento směr se tančí již od počátku vzniku Hip Hopové kultury a není tedy divu, že většina pohybů pochází z breakingu (b-boyngu). Tančí se tedy na breakbeatovou či funky muziku, kde je tempo mnohem svižnější než u New School. Asi nejvíce si tanečníci oblíbili techniky Lockin´, Footwork nebo Uprock, které se stále často objevují na tanečních parketech a dokážou zvedat lidi ze sedadel.

Locking

Locking vznikl a vyvíjel se v souvislosti s funkovou hudbou, z toho plyne, že se na ni tančí. Za místo vzniku je pokládáno západní pobřeží USA (LA, San Francisko…) na konci šedesátých let._WED4826
Zakladatelem tohoto stylu a zároveň tak prvním lockerem je Don Campbell. Locking se v prvopočátcích označoval jako cambellocking. S dalšími tanečníky založil lockingovou skupinu The Cambellock Dancers později The Lockers.
Locking je styl který má za úkol bavit – nejen tanečníka, ale hlavně diváky. Každý locker musí být současně hercem a sžít se perfektně s hravou funky music.
Locking vychází i z pohybů kreslených seriálů tzv. cartoons (např. známého seriálu Scooby Doo). Pro locking je typický způsob oblékání. Ten není pravidlem, ale v mnoha případech podtrhuje komičnost tance. Nejčastějším prvkem oděvu jsou podkolenky (nejlépe pruhováné), krátké nabírané tříčtvteční kalhoty, nezbytná je i pokrývka hlavy (šátky, buřinky, bekovky aj.), k vidění jsou i vestičky…

Popping

Popping je tanenční styl vznikající v 70. letech 20. století na východním pobřeží USA v Kalifornii, a to především ve čtvrti Oakland, a inspiruje se lockingem. Za zakladatele tohoto stylu je považována skupina Electric Boogaloos, jejíž členové v čele s Boogaloo Samem a Nate „Slide“ Johnsonem se zabývali funky dance. Jejich vzorem byli známí The Lockers, průkopníci tanečního stylu lockingu.
Technika poppingu jako takového je založena na technice rychlých stahů a uvolnění svalů, což vyvolá trhnutí tanečníkova těla, tzv. „pop“ nebo též „hit“ (ve slovníku je slovo „pop“ přeloženo jako třesknout, mrštit, třesknutí, má však spoustu dalších významů). V poppingu je důležitá izolace jednotlivých částí těla, koordinace pohybů, naučit se kombinovat různé techniky a mít „funky“ výraz, je to vlastně divadlo – napadobování loutky, tzv. „animace“ aj.

New school

Postupem času, zhruba v polovině 80tých let se však Hip Hopová hudba začínala měnit. Zpomalovala se a tak se Old Schoolové tancování dost dobře nehodilo do nových rytmů, ale i charakter hudby se změnil až do té podoby, jak jej známe dnes. Bylo tedy na čase přijít s něčím novým.
Hiphopeři se toho velmi rychle ujali a tak se objevovaly nové styly ze všech stran. Ve světě tento vývoj podpořily hlavně videoklipy některých skupin jako Snap nebo MC Hammer a podobně, ve kterých se objevovaly první nejjednodušší pohyby nové školy. Vývoj však jde stále rychleji a dnes již máme skutečně nepřeberné množství různých tanečních technik nové školy.

New style

New style je nejrozšířenější styl, který je zahrnut do street dance posledních pár let. Česká republika se tomuto novému pojetí tance otevřela se značným zpožděním než okolní Evropa a zbytek světa. Upouští se od nacvičených choreografií či předem vymyšleného sólového vystupování. Naopak se klade důraz na vývoj osobitého tanečního stylu, vlastních originálních triků, osobního cítění hudby a freestylu.Tanec se podřizuje hudbě a nejvíce se cení „vychytávání“ hudby, čili vyjadřování textu písně nebo tančení podle rytmů.
V new stylu se kloubí mnoho jiných stylů, které s ním nemají, na první pohled, nic společného. Tanečníci používají prvky z lockinu, poppinu, house dance, break dance a dalších.

House dance

Jeden ze stylů street dance, který je v České republice relativně mladý, protože se k nám dostal později než např. new style a popping. Tancuje se už podle patrného názvu – na house music. Ve vývoji tohoto stylu se významnou měrou podílelo město New York.
Základem v housu je uvolnit své tělo a nechat se vést hudbou. Důležitý je zejména pohyb nohama a tělem. Nelze ho jednoznačně determinovat, protože se vyvíjí ze dne na den a vychází z tanečníkovy kreativity a stylu.

Freestyle

Nenacvičené sólové vystupování, tanečník tančí podle hudby, tančí, co ho v dané chvíli napadá a podle toho, jak cítí hudbu.